Ask a Question
GoPro Support Hub Ask a question. Share an answer. Find a solution. Stay stoked.
Announcements
Is your GoPro gear up to date? Check to see If it is on our Update page.
GoPro Apps for Desktop
Reply
Hiker

GO PRO QUIK zróbcie coś z tym!!!

[ New ]

Dlaczego wasza aplikacja go pro quik ciagle zawiesza sie na moim komputerze nie moge w pelni wykorzystac mozliwosci jakie daje Go Pro tj. znaczniki GPS . Przy próbie dodania filmiku do edycji program zawiesza sie i wyskakuje brak odpowiedzi po aktualizacji sterowników nadal jest to samo. Czy moglibyscie zrobic pozadną aplikację ktora działa bez problemów??

Accepted Solutions
GoPro

Re: GO PRO QUIK zróbcie coś z tym!!!

[ New ]

Hi @kmbnz69

Sorry for any trouble caused.

Please go over steps on Quik for desktop Crashes while Opening Create Mode

You may also try 3rd party applications, see Programs to View and Edit Videos

Thanks!

Ej

View solution in original post

GoPro

[ New ]

Hello, @kmbnz69. These troubleshooting steps will help with relaunching the Quik for desktop app. 

View solution in original post

All Replies
GoPro

[ New ]

Hi @kmbnz69

Sorry for any trouble caused.

Please go over steps on Quik for desktop Crashes while Opening Create Mode

You may also try 3rd party applications, see Programs to View and Edit Videos

Thanks!

Ej

Hiker

[ New ]
Próbowałem otworzyć program według instrukcji. Po tym przeniosło mnie do logowania do konta GoPro po wpisaniu danych od juz godziny czekam na uwierzytelnianie konta. QUIK juz nawet się nie włącza.
GoPro

[ New ]

Hello, @kmbnz69. These troubleshooting steps will help with relaunching the Quik for desktop app. 

Tourist

[ New ]

It really helps! Thank you so much!

Sightseer

[ New ]

Witam,

mozesz mi pomoc mam 7 silver i nie umiem sie polaczyc z kompem,wszystkie sterowniki aktualizowane, czasami pokazoje filmiki ale wtedy nic nie idzie zrobic tzn.gps itd.

Z gory dziekuje!

GoPro

[ New ]

Hello, @marekg07560. The troubleshooting steps detailed in the links below will help. Have a go at them. 

Let us know how it goes. Thanks!

Hiker

[ New ]

Dalej to samo,nic nie działa ;/

GoPro

[ New ]

Sorry to hear about that, @kmbnz69. What happens when you try inserting the SD card directly to your computer through an SD card adapter? Were the files detected? 

Hiker

[ New ]

pliki są wykryte, mam problemy z aplikacją go pro quik nie dziala mi na komputerze pomimo wszystkich podpowiedzi ktore tu dostalem aplikacja nadal nie działa

GoPro

[ New ]

It could be an issue with the cable used, or the ports on the computer. Not that they are faulty, it could be a compatibility issue. If the files are recognized using an SD card adapter, you may use this workflow then. You may also explore other programs that can be used to view and edit your GoPro footage. 

Hiker

[ New ]

używam DaVinci Resolve, ale chce żeby działał tez mi quik na komputerze z wykrywaniem plików nie mam zadnego problemu tylko z aplikacją GoPro Quik 

Nomad

[ New ]

Here are some alternative software options you can use to add GPS overlays to your videos https://community.gopro.com/t5/GoPro-Telemetry-GPS-overlays/GoPro-Telemetry-Resources-software/gpm-p...